Toprak Kaymalarına Karşı Güvenlik Ağı

Toprak Kaymalarına Karşı Güvenlik Ağı 

Toprak kaymalarına karşı güvenlik ağı, ciddi tahribat yaratabilecek toprak kayması tehlikelerine karşı önlem amaçlı kullanılmaktadır. Toprak tutma ağı, bir diğer adıyla; "Toprak tutma filesi" olarak da bilinir. Heyelan ve erozyon tehlikelerine karşı sıkça kullanılır.

Toprak kaymalarına karşı güvenlik ağı kullanarak; heyelan ve erozyon riski olan yamaçlarda, toprağın kayması engellenebilmektedir. Yoğun yağmur ile rüzgâr olan illerimizde, toprak kayması riski çok fazladır. Bu gibi toprak kayması sorunlarında; toprak tutma güvenlik ağı kullanılarak, oluşabilecek risklerin önüne geçilmiş olur.

Toprak tutma güvenlik ağı, ekilen tohum ve fidanların köklenmesi için gerekecek olan sürede erozyonu önler. Bu yüzden, yeni tohum ekimi ve fidan dikiminde de; toprak kaymalarına karşı güvenlik ağı kullanılır.

 

Toprak Kaymalarına Karşı Güvenlik Ağı, Toprak Kaymalarına Karşı Güvenlik Filesi

Toprak Kaymalarına Karşı Önlemler

Şiddetli yağmurlardan sonra veya karların erimesiyle, yüksek yamaçlardan daha düz alanlara doğru yönelen toprak kaymaları, can güvenliği gerektiren bir konudur.

 Bu konu ile alakalı olarak toprak kaymalarına karşı güvenlik ağı oluşturulması yasal ve zorunlu kılınmaktadır. Devlet tarafından alınan önlemler ve duyarlı vatandaşlar tarafından alınan önlemler bulunmaktadır. Özel file yöntemi, duvar set örmesi, ya da ağaçlandırma sistemleri en yaygın olan önlemlerdendir. Yerleşim yerlerinin zamanında daha bu tür alanlardan uzak bölgelere kurulması, olası felaketlerden etkilenmemeyi sağlar.

 Felaketlerin önüne geçebilmek, can ve mal güvenliğini tehlikeye sokacak unsurlara karşı tedbir almak vatandaşlık görevi, aynı zamanda vicdani duygulardandır. Doğanın gücüne karşı gelebilmek mümkün olmasa da, önlemlerle ve tedbirlerle savaşabilmek önem taşır.